Lanolinas - kas tai yra?

Lanolinas - kas tai yra?

Lanolinas gaunamas iš nukirptos avies vilnos. Nukirpus avį, vilna plaunama ir gaunami vilnos riebalai. Šie riebalai kelis kartus išvalomi ir taip gaunamas ypač švarus lanolinas. Iš šimto svarų vilnos gaunama 2–4 svarai lanolino. Lanolinas yra ne apdorotas sintetinis komponentas, o natūrali ir iš atsinaujinančių išteklių gaunama žaliava.

Pavadinimas „lanolinas“ pasidarytas iš lotynų kalbos žodžių lana „vilna“ ir oleum „alyva“, nors cheminiu atžvilgiu lanolinas veikiau yra vaškas nei alyva. Avių riebalinės liaukos išskiria medžiagas, kurios kaupiasi apie vilnos plaukelius, ir taip vilna apsaugoma nuo nepalankių oro sąlygų poveikio. Lanolinas yra organinis esteris ir šiuo atžvilgiu yra panašus į iš mūsų odos išsiskiriančią alyvą (riebalus). Todėl lanolinas taip atgaivina odą, kai ji patepama lanolinu.

Ar gaunant lanoliną žalojami kokie nors gyvūnai?

Gaunant lanoliną avys nėra kaip nors žalojamos. Jau minėta, kad lanolinas yra šalutinis produktas, gaunamas išplovus nukirptą avių vilną. Priešingai nei mėsinės avys, tos avys, iš kurių gaunamas didelis lanolino kiekis, yra nukerpamos ir vėl grąžinamos į laukus, kad užsiaugintų vilnos, kuri bus kerpama siekiant gauti dar daugiau lanolino.